Основните принципи на Хайдутин

Паметник на Дельо хайдутин в Златоград на мястото, където според легендата е смъртно прострелян

Йордан Радичков – „Ноев ковчег“ (Анализ) Последно добавени материали

Австро-турски войни  · Руско-турски войни  · Балкански войни · Гръцко-турска война

Според преданието, което се носело за него, „Деля го куршум не фата, Деля го сабя не сече“, враговете му го прострелват с нарочно излят за целта сребърен куршум.

Никой не защитавал бедните българи под турско робство, но те запазват корав и непреклонен дух, като при всеки удобен случай вдигат бунтове и въстания, без да се съобразяват с цивилизационния избор на управниците им.

          ► Представен е образът на Чавдар – „вехта войвода“

Зверските кланета в Батак стават достояние на света, благодарение на Джанюариъс Макгахан

В историята са останали имената на много известни и влиятелни хайдути. Сред тях първият по-изявен по исторически причини става Карпош, който по време на т.

Христо Ботев използва като образец хайдушките народни песни.

Ильо войвода (известен и като последния хайдутин) от село Берово, Малашевско, заедно с Георги Раковски е водач на Първата българска легия в Белград.

Изборът на юнаците е и избор на самия лирически говорител – да наказваш лошия за злините му, да въздаваш добро на добрия. Най-важно за него е да запази честта си и да изрази своята воля за по-добър живот.

Творбата пресъздава събирателния образ на хайдутина, който вълнува поета от ранно детство. „Хайдути" е пропита с искрен и дълбок патриотизъм, с горещо родолюбие и с всеотдайно преклонение пред подвига на хайдутите.

е осъществен само Хайдутин частично. Написани са само въведението и една основна част, която включва пряко представяне на героя, както и разговор между Чавдар и майка му.

          Изключително важна е и темата за песента. В поезията на Ботев тази тема се явява като основна. В много негови стихотворения се говори за песен и за пеене.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *